Zdjęcie: Daniel Krieger via punchdrink.com
Alkohole i koktajle w służbie potrawy:
Komponowanie koktajli przeznaczonych do picia podczas konsumowania posiłków jest zjawiskiem dopiero rodzącym się na świecie, które z trudem przebija się przez wszechobecny kult łączenia potraw z winem. Jednak różnorodność dostępnych składników, alkoholi, przypraw czy dodatków sprawia, że jesteśmy w stanie skomponować taki koktajl, który mógłby na równi konkurować z winami. Podczas przygotowywania powyższych koktajli należy pamiętać o kilku zasadach:
1. Koktajle muszą być wytrawne, gdyż jakakolwiek słodycz spowoduje dezorientację kubków smakowych, a w najgorszym wypadku sytość.
2. Kompozycje nie mogą być zbyt mocne, ponieważ spowodują skurczenie się żołądka.
3. Koktajle powinny zawierać składniki aromatyczne, gorzkie, ziołowe lub kwaśne.
4. Najlepiej, aby kompozycja posiadała w sobie aromaty podobne do tych zawartych w potrawie.
Zdjęcie: Brian Oh via drinks.seriouseats.com
W historii barmaństwa spotkać można już koktajle, które spełniają powyższe warunki i są wykorzystywane bądź jako aperitif, bądź jako dodatek do potraw. Najważniejsze z nich to: Martini, Dry Rob Roy, Negroni, Americano, Whisky Sour, Tom Collins czy Margarita.
Zjawiskiem częściej do tej pory spotykanym niż łączenie potraw z koktajlami, jest łączenie ich z czystym alkoholem. Zasady łączenia w tym wypadku są podobne jak w przypadku koktajli. Alkohol ma podkreślić smak potrawy lub zawierać aromaty podobne do tych występujących w potrawie. Alkohole mocne częściej wykorzystuje się jako akompaniament kuchni zimnej niż kuchni gorącej. W przypadku alkoholi mocnych powinniśmy również kierować się zasadą, iż najlepiej będzie pasował alkohol, który został użyty do przygotowania danej potrawy oraz tym, iż alkohol z danego regionu najlepiej będzie współgrał z kuchnią tego samego miejsca. Przykłady alkoholi i ich najlepszych połączeń z potrawami kuchni zimnej:
Autor: Patryk Le Nart