Istnieje kilka rodzajów kaca. Żeby uniknąć kaca moralnego wystarczy nie popełniać świństw. Wystrzeganie się kaca intelektualnego polega na tym, że nie opowiada się głupstw, np. nie obwieszcza się, tak jak pewien myśliciel, końca historii przed zamachami z 11 września. W Mojbar.pl bardziej jednak nas interesuje kac klasyczny, wywoływany przez alkohol. Poświęćmy chwilę by zająć się tym, co trzeba zrobić by syndrom dnia następnego był jak najmniej uciążliwy.
Przed piciem
Trzeba coś zjeść, najlepiej coś, co zawiera witaminy B i C. Witaminy te występują w owocach. Owoce zawierają także fruktozę, która ma tę właściwość, że pochłania alkohol. Można też zjeść coś tłustego. Zwłaszcza jeśli wybieracie się na wieczorne przyjęcie pamiętajcie wcześniej coś wziąć na ząb. Można też ewentualnie coś przegryźć będąc już na imprezie. Alkohol wypłukuje z organizmu mikroelementy, dlatego też należy zadbać o ich uzupełnienie. Z tego względu gdy konsumujemy alkohol warto również pić soki owocowe, są one bogate w witaminy i ważne dla organizmu pierwiastki. Sok jabłkowy zawiera np. potas. Sok pomarańczowy pozwoli uzupełnić niedobory witaminy C. Przed piciem napojów wyskokowych czasem konsumuje się mleko. Dzięki temu alkohol jest wolniej wchłaniany przez organizm.
Poznajcie siebie. Uczcie się na błędach- zapamiętujcie co przyczyniło się do kaca. Czy był to ciemny alkohol? Czy mieszaliście różne rodzaje alkoholu przez całą noc? A może piliście zbyt szybko? Warto wiedzieć co wasze ciało znosi lepiej a co gorzej. Niektórzy czują się nie najlepiej po ziołowych wódkach. Inni preferują nie pić słabego alkoholu po wypiciu mocnego trunku. Nie liczy się wyłącznie ilość skonsumowanego alkoholu, ważny jest też sposób w jaki go spożywamy.
Zostaw samochód na parkingu. Ta porada zahacza trochę o sekcję kac moralny, ale to nie jest powód żeby jej nie zamieścić. Lepiej nie brać auta ze sobą na libację chyba, że ma się szofera.
Kiedy się pije
Trzeba pić wodę. Do każdego drinka czy shota zamawiajcie szklankę wody. Dzięki temu nie odwodni się wasz organizm. Rano zaś ból głowy i zmęczenie będą mniejsze. Zakąski nie od parady są popularnym elementem rytuałów związanych z piciem alkoholu. Pożywienie w żołądku sprawi, że alkohol będzie wchłaniał się wolniej. Ponadto gdy przeżuwamy to (zazwyczaj) nie pijemy. Dzięki temu trochę mniej czasu spędzimy przy kieliszku i trochę mniej pijemy.
Uważajcie na tempo - nie należy pić za szybko. Co nagle to po diable głosi znane powiedzenie. Pić powinno się raczej niespiesznie. Gdy osiągnięcie stan, w którym przestajecie być wyczuleni na wpływ jaki alkohol ma na wasze zachowanie, pora na przerwę. Można wtedy sięgnąć po wodę lub sok owocowy.
Po piciu
Trzeba się napić wody. Znowu. Tym razem robimy to przed położeniem się do łóżka. Kawy lepiej się wystrzegać po libacji, ponieważ napój ten, tak jak alkohol, odwadnia organizm. Można zażyć witaminy B i C. Lepiej połknąć pastylki - wypicie na noc soku, który zawierałby wspomniane witaminy, nie byłoby dobre na trawienie.
Należy pójść do łóżka. Sen pomoże w walce z kacem. Zaśnięcie może jednak sprawiać trudności ponieważ osoba pod wpływem alkoholu ma podwyższoną temperaturę ciała. Jeśli nie możecie zasnąć, napijcie się wody. Jeśli musicie zwymiotować, zróbcie to, nie powstrzymujcie się. W walce z kacem najważniejszy jest umiar. Trzeba miarkować się z ilością pitego alkoholu i tempem spożycia. Czasem lepiej żałować, że wypiło się niewiele, niż żałować, że się przesadziło.
Autor: Faruk