art3emis - Fotolia.com
"White power", stwierdzenie to dość ciekawie brzmiało w ustach mojego ciemnoskórego przyjaciela barmana, kiedy zadałem mu pytanie, jakiego cukru używa do robienia Mojito. Pytanie to dość często pojawia się w rozważaniach, a odpowiedzi są co najmniej trzy: biały, brązowy, lub bez różnicy.
Niektórzy nie tkną buraczanego cukru, inni uważają, iż trzcinowy dodaje niepotrzebnych aromatów. Ale czy na pewno wszyscy wiedzą z czym tak naprawdę mają do czynienia? Czy biały cukier zawsze jest z buraków? Czy brązowy jest synonimem trzcinowego? Zanim murem staniemy za którąś z odmian, warto zrozumieć skąd bierze się kolor, czy jest naturalny, czy może specjalnie dodawany. Dwie podstawowe odmiany cukru to: trzcinowy i buraczany. W obu wypadkach ostatecznie uzyskuje się bialutki cukier, bez jakiejkolwiek większej różnicy w smaku. Wszelkie zanieczyszczenia i zbędne aromaty pozostawione są w melasie, czyli mazi powstałej przy oczyszczaniu.
W przypadku cukru buraczanego, zanieczyszczenia powodują, że melasa nie nadaje się do niczego innego niż do przerobu na paszę, a sam proces produkcji nie może zostać przerwany aż do uzyskania białego cukru. W przypadku trzcinowego, melasę wykorzystuje się do produkcji rumu, a dodatkowo, na pewnym etapie, produkcję cukru można przerwać, uzyskując tym samym brązową wersję, wzbogaconą o dodatkowe aromaty, czyli tak wychwalany brązowy cukier trzcinowy. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie wszechobecna kasa. Przerywanie procesu oczyszczania cukru trzcinowego jest zbyt kosztowne i mało opłacalne, dlatego w krajach pozyskujących cukier z trzciny, większość brązowego cukru to tak naprawdę cukier biały, w pełni oczyszczony, tylko spryskany melasą dla smaku i koloru.
Powinniśmy więc zadać sobie pytanie, skoro melasą dla koloru spryskuje się cukier trzcinowy to czy proceder ten nie jest również wykorzystywany w stosunku do cukru buraczanego? Czy cukier brązowy to trzcinowy, czy pokolorowany buraczany? Rynek zawalony jest różnymi markami cukrów, warto sprawdzić na opakowaniu czy produkt który zamierzamy kupić to cukier trzcinowy, czy po prostu cukier brązowy.
Autor: Patryk Le Nart