Wielu ludzi zapytanych o swój ulubiony alkohol bez wahania wymienia whiskey. Ten wyskokowy napój jest wszechstronny, można go pić na czysto, z wodą, z lodem lub w drinkach - jak kto woli. Produkcja whiskey jest powodem do dumy dla wielu narodów, spośród których jednym są Amerykanie. W Stanach wyjątkową popularnością cieszy się szczególny rodzaj rzeczonego alkoholu zwany burbonem.
Uznani producenci
Według najprostszej definicji whiskey jest dojrzewającym w drewnianej beczce alkoholem destylowanym z zacieru zbożowego. Kraje, które słyną z produkcji whiskey to Szkocja, Irlandia, USA, Kanada, Japonia i Walia. Japońskie i Walijskie whiskey walczą o uznanie na światowych rynkach. Pojawiają się czasem nowi gracze (np. Indie), którzy chcą dołączyć do grona rozpoznawalnych producentów rzeczonego alkoholu. Najwięcej rodzajów whiskey produkuje się w Szkocji i w Stanach. W Szkocji wyróżnia się od 5 do 7 regionów producenckich - obywatele tego kraju są w tej kwestii podzieleni.
via myamericandram.files.wordpress.com
Ameryka
Amerykańska whiskey dzieli się na 5 podstawowych typów: na burbona, whiskey kukurydzianą, whiskey żytnią, whiskey typu Tennessee i 'zwykłą' whiskey. W 1964 roku amerykański parlament nadał burbonowi miano produktu tradycyjnego i ustanowił listę wymogów, które muszą być spełnione by dany alkohol mógł nazywać się burbonem.
Produkcja
Produkcja burbona to niezbyt skomplikowany process. Na początku zacier, zrobiony na bazie mieszanki zbożowej składającej się zazwyczaj w 70% z kukurydzy, musi sfermentować. W ten sposób powstaje mikstura, która w niewielkiej części składa się z alkoholu. Mikstura ta jest następnie destylowana dzięki czemu pozyskuje się klarowny, mocny alkohol, który wlewa się do beczek. Destylat leżakuje od 2 do 25 lat. Opisany powyżej proces wytwarzania bywa modyfikowany przez producentów na wiele rozmaitych sposobów dzięki czemu poszczególne burbony potrafią się znacznie od siebie różnić.
Leżakowanie
Proces produkcji burbona można urozmaicić np. w ten sposób, że się go w pewnym momencie przelewa z beczek dębowych do innych beczek. Niektórzy producenci w odpowiedniej chwili przelewają swojego burbona do beczek, w których kiedyś przechowywano wino robione ze szczepu Cabernet Franc. Gdy burbon dojrzewa w dwóch rodzajach beczek ma to zazwyczaj kolosalny wpływ na jego smak. Alkohol w beczce, do której trafia po pobycie w beczce dębowej, nabiera nowego smaku i aromatu. Za tę zmianę właściwości smakowych trzeba jednak zapłacić cenę. Przelewanie z beczki do beczki skutkuje tym, że część alkoholu się ulatnia. Ponadto beczka do powtórnego leżakowania, jest na wstępie sucha i wchłania ona część tego co się do niej wleje. Utrata części alkoholu to nie jedyny problem wynikający z przelewania burbona z beczki do beczki. Należy w tym miejscu wspomnieć o tym, że proces produkcji burbona znacznie się wydłuża gdy leżakuje on w dwóch rodzajach beczek. Żeby alkohol nabrał aromatu kolejnej beczki, do której został wlany, musi w niej leżakować co najmniej kilka lat.
Cenionym burbonem, który dojrzewa w dwóch rodzajach beczek jest chociażby Buffalo Trace Experimental. Za butelkę tego trunku trzeba zapłacić mniej więcej 300 złotych, jeśli zakupu dokonuje się w Europie. Wspomniany koszt warto ponieść jeśli lubi się amerykańską whiskey.
Autor: FARUK