"Firewhisky to napój alkoholowy, który jest spożywany przez czarowników i czarownice. Osoby poniżej siedemnastego roku życia nie mogą go zakupić, co oznacza, że przypuszczalnie nie wolno im go pić. Zasada ta nie zawsze jest przestrzegana. Do popularnych marek należą: Ogden’s Old Firewhisky i Blishen Firewhisky. Po spożyciu napój ten wywołuje palące uczucie i wypełnia całe ciało odwagą."
Dla wiernych fanów Harrego Pottera, powyższa definicja jest oczywistą, dla mnie było zaskoczeniem kiedy wyszukiwarka jako pierwszą wypluła mi właśnie ją, kiedy chciałem dowiedzieć się więcej o “Firewhisky”. Podczas wyszukiwania nie chodziło mi wcale o znalezienie jakichkolwiek informacji na temat napitku czarownic i czarowników, tylko o charakterystykę coraz bardziej popularnej na świecie podkategorii whisky aromatyzowanej cynamonem, papryczkami chili i czymkolwiek jeszcze, co spowoduje zianie ogniem z gardła. Poza kilkoma propozycjami gotowych produktów, nie znalazłem żadnej definicji, czy też składu jakiejkolwiek marki Firewhisky. Tak więc zakasałem rękawy, przepłukałem gardło i z poświęceniem zająłem się tworzeniem własnego przepisu, którym z chęcią się podzielę.
Składniki potrzebne do przygotowania Firewhisky:
Sposób przygotowania:
Do słoja wlać whisky, dodać cynamon, wstrząsnąć i odstawić na 14 dni. Następnie dodać papryczki i odczekać kolejne kilka dni. Po tym czasie rozpoczyna się bardzo odpowiedzialny proces testowania. Prawdopodobnie papryczki możemy już wyjąć, w zamian dodać trochę syropu cukrowego w celu złagodzenia goryczy i dodania gładkości. Oczywiście wszystko zależy od naszych preferencji - jeżeli mikstura będzie zbyt aromatyczna, możemy zawsze dodać więcej whisky ;) Gotowy produkt należy przefiltrować do butelki i delektować się w formie shotów lub w kompozycjach, które przedstawiam poniżej.
Fire and Cream:
W równych częściach wymieszać Firewhisky i Irish Cream. Wstrząsnąć i podawać z lodem lub bez. Dla złagodzenia mocy można dodać trochę słodkiej śmietanki.
Fire Coffee:
W szklance z uchem wymieszać Firewhisky z kawą, śmietanką i syropem waniliowym lub polewą toffi. Dokładnie wymieszać.
Fire Cider Punch:
Sposób przygotowania:
W rondelku należy podgrzać laskę cynamonu, goździki i dwa plastry pomarańczy. Dodać sok, miód i cydr. Podgrzać ale nie zagotować. W ostatniej chwili dodać Firewhisky. Serwować na ciepło w szklance z uchem. Do dekoracji można wykorzystać laskę cynamonu, wysuszony plasterek pomarańczy, czy też pokrojone w kostkę jabłka. Miłej zabawy.
Autor: Patryk Le Nart