Pierwszy Afroamerykanin, który opublikował książkę o koktajlach. Pozycja "Ideal Bartender" (Barman idealny) jego autorstwa została wydana w 1917 roku. Publikacja ta stawiana jest na równi z najważniejszymi książkami o drinkach napisanymi na początku ubiegłego wieku.
Nie wiadomo kiedy dokładnie urodził się Tom Bullock. Mówi się, że przyszedł on na świat w okolicach roku 1872. Oboje jego rodzice najprawdopodobniej byli niewolnikami. Przyszłość młodego Bullocka nie zapowiadała się zbyt ciekawie - pod koniec XIX wieku liczba zawodów, które mogli wykonywać murzyni w Stanach była ograniczona. Zdecydował się on zostać barmanem i okazało się to być trafionym wyborem. Dzięki swojemu talentowi i wysiłkowi zdobył dobrą pracę i uznanie jemu współczesnych. Z początku Bullock pracował w klubie Pendennis w swoim rodzinnym mieście Louisville. Szybko jednak zwrócono uwagę na jego zdolności barmańskie i zaproponowano mu pracę w bardziej prestiżowym St. Louis Country Club . Bogaci i wpływowi Amerykanie z chęcią odwiedzali ten drugi lokal. W St. Louis Country Club Tom przygotowywał drinki dla wielu ważnych osobistości. Z niektórymi znamienitymi klientami zadzierzgnął nawet bliższą znajomość. Dość wspomnieć, że wstęp do jego książki napisał nie kto inny tylko dziadek George’a Busha seniora, a zarazem pradziadek George’a Busha juniora, niejaki G. H. Walker.
Bullocka z prezydentami Stanów Zjednoczonych łączy coś jeszcze. Wiemy, że przyrządził drinka dla Theodore’a Roosevelta nim ten został głową państwa. Ten barmański wyczyn był nawet komentowany przez prasę; periodyk St. Louis Post-Dispatch napisał co następuje:
“Pułkownik Roosevelt przyznał, że nie dopił drinka o nazwie Julep w lokalu St. Louis Country Club. Czy znacie kogoś kto nie dopiłby drinka zrobionego przez Toma? Żaden barman bez względu na rasę czy kolor skóry nie jest lepszy niż Tom. Sztuki robienia drinka o nazwie Julep uczył Toma nie kto inny, jak Marse Lilburn G. McNair, ojciec koktajlu zwanego Julep”.
Bullock dzięki swoim talentom barmańskim poznał najważniejszych ludzi swojej epoki. Mimo tego, że w Stanach na przełomie XIX i XX wieku pokutowały rasowe uprzedzenia, uzyskał znaczny awans społeczny. Jakby tego było mało zostawił po sobie jeszcze cenną publikację.
Książka Bullocka daje wgląd w to jakie koktajle preferował amerykański establishment w przededniu prohibicji. Pozycja ta w interesujący sposób pokazuje kawałek historii, a zarazem jest spisem wyważonych drinków, które z powodzeniem można przyrządzać w dzisiejszych czasach.
Autor: FARUK